A Magyar Tudomány Ünnepe programsorozat keretében került megrendezésre 2021. november 22-én a Bárth Dániel vezette MTA-ELTE Lendület Történeti Folklorisztikai Kutatócsoport könyvbemutatója és kerekasztal-beszélgetése az ELTE BTK Néprajzi Intézet Könyvtárában. A Papok és közösségek a nagyító alatt című rendezvényen a 2018 óta működő kutatócsoport eddig megjelent nyolc kötetét mutatták be néprajzkutatók, történészek, folkloristák. A monográfiák, tanulmánykötetek és forráskiadványok szereplői közt találunk Buda-környéki falusi plébánosokat, egy zombori ördögűző papot, egy önfejű unitárius lelkészt, de felsorakoznak korábban névtelen közép-magyarországi (Pest megyei és bácskai) egyházi személyek is. Az esemény a történeti néprajz, történeti folklorisztika és a történeti antropológia jelenkori kutatási távlatait és kooperációs lehetőségeit bemutató beszélgetéssel zárult. Baranyi Janka videóbeszámolója.
A köteteket ismertették: Kothencz Kelemen, Kis-Halas Judit, Gulyás Judit, Mihalik Béla, Ament-Kovács Bence, Muskovics Andrea, Muntagné Tabajdi Zsuzsanna, Bárth Dániel. A “Lelkészek, papok néprajzi, helytörténeti munkái a 18. századtól a 20. század közepéig” online adatbázist Ilyefalvi Emese mutatta be.
A kerekasztal-beszélgetés vendégei (balról jobbra): Pócs Éva, Granasztói Péter, Klaniczay Gábor, Máté Gábor, online csatlakozott Sz. Kristóf Ildikó és Mód László, moderátor: Bárth Dániel.
A Papok és közösségek a nagyító alatt című rendezvényről készült videóbeszámoló.
Fotók: Ilyefalvi Emese, Prikler Szilvia Beatrix, 2021
Videó: Baranyi Janka
A kutatócsoport munkájáról bővebben: histfolk.elte.hu
Szerző: Baranyi Janka
“Papok és közösségek a nagyító alatt – könyvbemutató és kerekasztal-beszélgetés a Magyar Tudomány Ünnepén” bejegyzéshez 2 hozzászólás